Dünya Mutluluk Raporu – 2020

Dünya Mutluluk Raporu – 2020

2012 yılından bu yana her yıl 20 Mart tarihi, "Dünya Mutluluk Günü" olarak kutlanmaktadır. Yine aynı gün BM tarafından yürütülen Dünya Mutluluk Raporu yayımlanmaktadır. Bu günün kutlanmasındaki amaç, her yıl tüm insanların bir günlüğüne dahi olsa mutluluğu hatırlamaları, birbirlerine hatırlatmaları ve mutlu olmak için bir şeyler yapmalarıdır. Ayrıca mutluluk araştırmalarına dikkat çekmek de amaçlar arasındadır. Çünkü dünya üzerinde yaşayan her toplum ve her birey mutlu yaşamayı hak etmektedir. 

Günümüzde “mutluluk ekonomisi” adını verdiğimiz bir kavram bulunmaktadır. Çeşitli ülkeler mutluluk ekonomisine geçmişlerdir. Buna göre gelişmişlik göstergesi olarak yalnızca “Gayri Safi Milli Hasıla”ya değil, artık “Gayri Safi Milli Mutluluğa” da bakmaktadırlar. Yani gelişmişlikte esas olan vatandaşların yaşam kaliteleri ve mutluluk düzeyleridir. BM’nin gerçekleştirdiği Dünya Mutluluk Araştırması da uluslararası kapsamlı bir araştırmadır ve ülkelerin mutluluk düzeylerini karşılaştırmaktadır. Ayrıca bu yılki araştırmada ilk kez, sadece ülkelerin değil, aynı zamanda büyük şehirlerin mutluluk düzeyleri de karşılaştırılmıştır. Buna göre, Finlandiya’nın başkenti Helsinki, dünyanın en mutlu şehri olarak bulunmuştur. Şehirlerle ilgili listede Türkiye’den de üç şehir yer almıştır. Buna göre Ankara 96., İstanbul 115., İzmir ise 133. sırada yer almıştır.

Dünya Mutluluk Araştırmasında, ülkelerin yaşam kalitelerini ve mutluluk düzeylerini belirlemek için belli bazı kriterlere (ekonomik durum, sağlıklı yaşam süresi beklentisi, cömertlik, sosyal destek, özgürlük ve yolsuzluk) bakılmaktadır. Ayrıca katılımcıların mutluluk düzeyleri öz-bildirim tarzı ölçeklerle de ölçülmektedir. 

Bu yıl en mutlu 10 ülke aşağıdaki şekilde sıralanmıştır. Finlandiya son üç yıldır üst üste dünyanın en mutlu ülkesi olmuştur. Türkiye ise bu yıl listede 93. sırada yer almıştır. Ülkemiz 2019 yılında 79., 2018 yılında 74., 2017 yılında ise 69. sıradaydı.

 1. Finlandiya
 2. Danimarka
 3. İsviçre
 4. İzlanda
 5. Norveç
 6. Hollanda
 7. İsveç
 8. Yeni Zelanda
 9. Avusturya
 10.  Lüksemburg

 

En mutsuz 10 ülke ise genellikle iç savaş olan ülkeler. Buna göre en mutsuz ülke bu yıl Afganistan olarak belirlenmiş. Afganistan’ı ise aşağıdaki ülkeler takip etmektedir.

 1. Afganistan
 2. Güney Sudan
 3. Zimbabwe
 4. Ruanda
 5. Orta Afrika Cumhuriyet
 6. Tanzanya
 7. Botswana
 8. Yemen
 9. Malawi
 10.  India
Dr. Tayfun Doğan
Psikolojik Danışman
www.tayfundogan.net
%d blogcu bunu beğendi: