Emin Baykırık

Eski TRT İstanbul Radyosu Başspikeri

Ocak 1947’de Akhisar’da doğmuştur. 1970’de TRT İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde görev almıştır. 1971’de İstanbul İktisadî Ticari İlimler Akademisi’ni bitirmiştir. 1972’de Diyarbakır Radyosu’na spiker olarak atanmıştır. 1975’te askerlik sonrası TRT İzmir Radyosu’nda göreve başlamış, 1991’de İstanbul Radyosu’na atanmıştır.  

1992’de Diksiyon-Fonetik, Spikerlik-Sunuculuk derslerine Yasemin Kumral Dershanesi’nde başlamıştır. 

1994’te TRT İstanbul Televizyonu’nda Gün Başlıyor programını sunmuştur. 1995’ten itibaren TRT İstanbul Televizyonu’nda belgeseller sunmaya başlamıştır.  

1996’dan itibaren Pera Güzel Sanatlar, Marmara Radyo TV Anadolu Teknik Lisesi, TÖMER, İTÜ Konservatuvarı, Marmara Üniversitesi, İTÜ SKM, Aşiyan Musiki Derneği, İletişim Akademisi’nde Diksiyon-Fonetik ve Etkili İletişim Teknikleri derslerini  vermiştir. 

Özel okul, şirket ve bankalarda gruplara “Etkili Konuşma Teknikleri” seminerleri düzenlemiştir.   İstanbul Orhan Kemal Kütüphanesi ve Marmara Üniversitesi’nde “Dilimizin Yozlaşma Nedenleri” konulu konferanslar düzenlemiştir.  

17 Mart 2006’da TRT’den Başspiker olarak emekli olmuştur.  

Halen İstanbul Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Üsküdar Üniversitesi, TRT ÇED ve KAGEM’de Diksiyon-Fonetik, Spikerlik-Sunuculuk ve  Etkili Konuşma dersleri vermektedir.  

İlk kitabı olan “Güzel Konuşma ve Yazma” 2014’te ve daha sonra 2019’da “Diksiyon-Fonetik Güzel Konuşmanın Sırları” adlı kitapları yayımlanmıştır.

%d blogcu bunu beğendi: